Pankreas Kanseri Nedenleri

Pankreas, sindirim sisteminin önemli bir organıdır. Pankreas, yağ sindirimi için lipaz, protein sindirimi için, tripsin, karbonhidrat ve nişasta sindirimi için amilaz enzimleri ve kan şekeri düzenlemesi için insülin ve glukagon hormonlarının üretiminden sorumludur. Pankreas hücrelerinin, anormal büyümesi ve mutasyonu sonucunda pankreasta da kanser gelişebilir. Pankras kanserinin net bir nedeni yoktur ama genetik faktörler vakaların %10’unun gelişiminde rol oynamaktadır.

Hücre Değişiklikleri

Hücrelerin DNA’sında meydana gelen değişiklikler veya mutasyonlar kanser gelişimine neden olabilir. DNA hücrelerin çalışması, bölünmesi, çoğalması gibi özelliklerin kontrol edildiği kalıtsal kodlardır. Kalıtsal bazı ailesel kanser sendromları vardır. Von-Hippel-Lindau sendromunda görülen VHL geni pankreas kanseri riskini artırmaktadır. MEN1 gen mutasyonları, insülin üreten pankreas adacık hücrelerinden kaynaklanan kanser riskini artırmaktadır. Pestisitler, kimyasallar, sigara dumanındaki kanserojenler gibi çevresel faktörlere maruziyet, hücrelerde değişime neden olması ailesel faktörlere göre daha olası nedenlerdir. Sindirim enzimlerinin pankreastan atıldığı pankreas kanalında kanser gelişimi daha sık görülmektedir. Pankreasın endokrin kanserleri ise daha az sıklıkla görülmektedir.

pankreas Kanseri Pankreas Kanseri Nedenleri

Pankreas ve Kanser

Diyabet

Pankreas kanseri diyabetli kişilerde daha sık görülmektedir. Ancak bunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Erişkin dönemde görülen diyabet, yani Tip 2 diyabet daha çok obezite ile de ilişkilidir ve risk fazladır. Tip 1 diyabet ile pankreas kanseri arasında net bir bağlantı kurulamamıştır. Prostat kanseri de nadiren de olsa şeker hastalığına neden olabilir.

Pankreatit

Pankreasın iltihaplanmasına pankreatit denir. Pankreatit, pankreas kanseri riskini artırmaktadır. PRSS1 gen mutasyonuna sahip, kronik pankreatit aile öyküsü pankreas kanseri riskini artırmatadır ve bu olguların %10’unda görülmektedir.

Sağlıksız Yaşam Tarzı

Sağlıksız yaşam tarzı, pankreas kanserine neden olmaz ama hastalığa yakalanma riskini artırır. Sigara pankreas kanseri riskini artıran en önemli sağlıksız davranışlardan birisidir. Sigara içenlerde içmeyenlere oranla, pankreas kanseri gelişme riski 2-3 kat artmaktadır. Obezite ve egzersiz, spor yapmamakta riski artırabilmektedir.

Diğer Risk Faktörleri

Amerikan Kanser Derneği’ne göre, risk faktörleri bir hastalığa yakalanma riskini artırmaktadır. Pankreas kanseri de bunlardan biridir. H.Pylori enfeksiyonuna bağlı mide ülseri, mide asit düzeylerinin yüksek olması, siroz ve karaciğer hastalıklarında da pankreas kanseri riski artmaktadır. Yağ oranı yüksek gıdalar ile beslenme, çok pişmiş et ve yanık gıdaların tüketilmesi de risk faktörlerindendir. Erkekler de kadınlara göre daha yüksek riske sahiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>