Hemoroid ve Beslenme

Hemoroid yani basur, anal bölge (makat) damlarında ağrılı veya ağrısız şişlik olması durumudur. Hemoroid, ağrı, kaşıntı, kanama gibi sorunlara neden olabilir. Hemoroid özellikle, karın içi basıncın artığı, kabızlık, doğum gibi durumlarda görülür. Ayrıca, karaciğer sirozu, uzun süreli oturma ve anal bölge enfeksiyonları da hemoroide neden olabilir. Tedavisinde, dışkıyı yumuşatan ilaçlar, sıcak oturma banyoları, kaşıntı ve ağrı için uygulanan kremler, toplar damarlardaki akımları düzenleyen ilaçlar ile tedavi edilir. Bazı hastalarda tedavi cerrahi olabilir. Beslenme alışkanlıkları ile hemoroidde düzelme sağlanabilir.

Lif Oranı Yüksek GıdalarSiyah fasulye 300x225 Hemoroid ve Beslenme

Hemoroidi önlemek ve hafifletmek için kadınların 25 gr, erkeklerin 38 gr günlük lif almaları gerektiği önerilmektedir. Yüksek lifli gıdalar ile beslenmek dışkının yumuşamasını sağlayarak hemoroidde rahatlama sağlamaktadır. Kepek, yulaf gibi kepekli tahıllar, siyaf fasulye, barbunya gibi baklagiller, elma, armut gibi meyveler, tatlı patates ve bezelye gibi sebzeler lif açısından zengindir. Fazla miktarda lif alımı başlangıçta bağırsaklarda gaz ve şişkinliğe neden olabilir. Bu nedenle lifli gıdaları diyetinize yavaş yavaş artırarak ekleyin.

Meyve ve Sebzeler

Günde iki kez aç karına buğulama muz yenilmesi hemoroidde rahatlama yaratabildiği bildirilmektedir. Turunçgiller, kavun gibi meyveler ile domates, biber gibi gıdalar, C vitamini ve bioflavonoid kaynağıdır. Bunlar kan damarlarının duvarlarını güçlendirerek hemoroidi önlemede yardımcı olur. Besin kaynaklarından  alınan C vitamini ve bioflavonoidler herhangi bir yan etkiye neden olmazken sentetik olarak alınan C vitamini takviyeleri mide bulantısı ve ishale neden olabilir. Bu nedenle doktora danışmadan kullanılması önerilmez.

Sıvılar

Günde altı, sekiz bardak su ve sıvı almak dışkıyı yumuşatarak ve rektal damarlar üzerindeki stresi azaltarak hemoroidde yardımcı olabilir. Alkol ve kahve gibi içecekler sıvı kaybına neden olabileceği için tüketilmesinin sınırlandırılması veya bu içecekler alındığı zaman daha fazla sıvı alınması önerilir. Unutulmamalıdır ki aşırı sıvı tüketimi bazen bulantı ve rahatsızlığa neden olabilir.

Probiyotikler

Laktobacillus ve bifidus gibi florada bulunan dost bakteriler hemoroidin önlenmesinde yardımcı olabileceği iddia edilmiştir. Bunun anüs ve vajina florasının normal dengesini koruyarak hemoroide neden olabilen enfeksiyonların önüne geçilerek olacağı düşünülmektedir. Probiyotiklerin bu nedenle hemoroidde faydalı olduğu söylenmektedir. Probiyotiklerin kullanımı ile gaz ve şişkinlik gibi yan etkiler görülebilse de kullanımı güvenlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>