Helicobacter Pylori

Helicobacter Pylori veya H. Pylori, mide ve ince bağırsakta yerleşen, ülser ve mide kanseri gibi rahatsızlıklara neden olan bir bakteridir. Dünya nüfusunun yaklaşık yarısının H. Pylori bakterisi ile enfekte olduğu düşünülmektedir. H.Pylori bakterisini daha yakından tanıyalım.

Belirtileri

Mayo Klinik, H.Pylori bakterisinin herhangi bir belirti veya bulguya neden olmadığını bildirmektedir. Belirtiler görülürse, bunlar, mide yanması, mide bulantısı, kusma, şişkinlik, geğirme, kilo kaybı gibi belirtilerdir. Bilindiği gibi bu belirtiler ülser, gastrit, mide kanseri gibi hastalıkların belirtileridir. Şiddetli mide ağrısı, yutmada zorlanma, kanlı ishal, siyah katran gibi cıvık kötü kokulu dışkı, kahve telvesi gibi kusma gibi belirtiler varlığında acilen bir sağlık kuruluşuna başvurun.

H.Pylori Helicobacter Pylori

H.Pylori Elektron Mikroskobunda Görünümü

Nedenleri ve Risk Faktörleri

Helicobacter Pylori, bir bakteridir. Mayo Klinik’e göre, bakteri, tükürük, dışkı, temiz olmayan sular yoluyla yayılır. Yani H.Pylori ağız yoluyla bulaşır. Bu bakterinin bir özelliği, yoğun mide asidinde yaşayabilmesidir. Kötü yaşam koşulları enfeksiyonun yayılmasını kolaylaştırır.

Tanı

H.Pylori enfeksiyonunu teşhis etmek için bazı testler yapılabilir. Kan testleri, nefes testi, endoskopi ve biyopsi tanıda kullanılabilen bazı yöntemlerdir.

Tedavi

H.Pylori tedavisi, aynı zamanda ülser tedavisidir. Mide asidini azaltan ilaçlar ve antibiyotik tedavisi, H.Pylori enfeksiyonu ve ülser tedavisinin temelidir. Genellikle H. Pylori bakterisinin varlığı saptanmadan bu tedavi verilse de H.Pylori’nin saptanması için yukarıda anlatılan tanı yöntemleri uygulanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>